Fans of Hradec - FC Hradec Králové

TV Hradec

Medajlonek Václava PilařeMedajlonek útočníka FCHK Václava Pilaře

Odkazy

Počítadlo

TOPlist

Rozhovory

Děd Nevševěd

Tentokrát Vám přinášíme velice zajímavý rozhovor s fanouškem, který je Hradci věrný již 50 let. „honza.P“, pod tímto nickem na našem webu vystupuje, mimo jiné zavzpomínal na postupy do 1. ligy z let 1972 a 1980, zjistili jsme jeho názory na pyrotechniku, současný kádr a klubové vedení. Co všechno nám ještě tento ostřílený fanda prozradil si přečtěte uvnitř článku.
Patříš k nějaké více či méně organizované skupině fanoušků?
Ne v žádné skupině organizován nejsem. Dříve jsem patřil k větší partě ze zaměstnání i když o žádné oficiální organizování se u mě nikdy nejednalo. Byl to víceméně společný zájem party chlapů a kluků o fotbal.

Jak dlouho fandíš Hradci? a kdo tě k tomu přivedl?
Abych řekl pravdu tak mě to připadá až nemožné, že to je už 50 let. Z toho prvních asi 10 let to byla tak nějak platonická přízeň protože jsem žil střídavě u Moravské Třebové, Havířova a v Brně což se jaksi do Hradce nedalo zvládat. Ve zbylých letech se již považuji za skalního fanouška Hradce a to ať se mužstvu výsledkově daří nebo nedaří.
K fandění jsem se dostal sám vlivem zájmu o sport a nejvíce o fotbal. No a volba pro Hradec na mě padla tak nějak automaticky, protože jsem rodák z Hradce Králové.

Jezdíš podporovat Hradec i na venkovní zápasy?
Na zápasy Hradce mimo domácí prostředí posledních přibližně 20 let už nejezdím. Dříve jsme s partou ze zaměstnání jezdili dosti často a to vlakem, auty a někdy podnikovým autobusem.
Například to byly zápasy se Slavií, Spartou, Bohemkou, Žižkovem, Duklou, Jabloncem, Libercem, Olomoucí, Teplicemi a pochopitelně s Pardubicemi. Samozřejmě to bylo někdy na prvoligová ale bohužel častěji na druholigová utkání.

Na jaký zápas Hradce nejvíce vzpomínáš?
Nejdříve bych poznamenal politování nad tím, že jsem neměl šanci chodit na zápasy Hradce v nejvydařenější sezóně 1959/1960 a na památný zápas s Barcelonou hraný na Strahově, který skončil remízou 1:1 když střelcem hradeckého gólu byl Zdeněk Zikán.
Pokud mám odpovědět na který zápas nejvíce vzpomínám tak z mnohých určitě nejvíce na podzimní zápas v roce 1972 proti Spartě, kdy Hradec postoupil do 1.ligy. Zápas se hrál před fantastickou návštěvou více než 30 000 ( ano slovy třicet tisíc, aby bylo zřejmé, že jsem se neupsal v nulách ). Hradec tento zápas vyhrál 3:2 a řekl bych, že ironií osudu bylo, že Hradci k vítězství pomohl i ze Sparty uvolněný brankář Kramerius, který nahradil tragicky zesnulého hradeckého brankáře Václava Oplta. Za Hradec v tomto zápase dávaly góly Ivo Lubas, Václav Kuchař a Eda Schmidt.
Určitě také nikdy nezapomenu na dvě nervydrásající kvalifikační utkání o postup do 1. ligy s Teplicemi v roce 1980. Po výsledcích 1:1 a 1:0 postoupil Hradec. Z tohoto zápasu není možno nevzpomenout na gól Jiřího Fingera přímo z rohového kopu a nebyl to jediný takto docílený gól v jeho kariéře.
Cesta z Teplic pak byla slastná, úžasná a neopakovatelná i když dlouhá protože takové kolony autobusů a osobních aut se šťastnými hradeckými fanoušky jsem nikdy jindy nezažil.

Jakému zahraničnímu klubu fandíš a proč je ti sympatický?
Nemám žádný zahraniční klub který bych měl výrazně v oblibě. Podívám se však rád na fotbalový zápas, kterému nechybí technická dovednost hráčů, dobrá kombinace, fyzické nasazení a samozřejmě góly.  Pokud nic z toho při zápase není tak si na konci s chutí zanadávám proč jsem se na to díval. 

Co vlastníš z Hradeckých suvenýrů?
Pokud vím tak už nic nemám. Vše jsem zlikvidoval, aby se do toho ( myšleno s nadsázkou ) nedali moli. Fandím už jen hlasivkami.

Jaký máš názor na pyrotechniku a chorea na stadionech?
Pro používání pyrotechniky na stadionech moc pochopení nemám, zejména ne té s přílišnými zvukovými efekty. Pokud by byly použity dýmovnice nebo jiná světelná pyrotechnika na konci kvalitního úspěšného utkání tak bych to bral, ale dýmovnice a podobné efekty použité v průběhu zápasu, zejména v mlhavých podzimních dnech to podle mého názoru určitě podívané na fotbal a fotbalu jako takovému neprospěje.

Jak jsi spokojený s Pavlem Malurou na postu trenéra Hradce?
Tak to je vskutku otázka. Tréninky vedené panem Malurou jsem na vlastní oči viděl pouze dva.
První, kde si zatrénovali fanoušci společně s hráči se mě líbil.
Ten druhý jsem viděl v sobotu před zápasem s Ústím nad Labem a to jsem si při nácviku některých herních situací říkal, že trénink nic moc. No a po tomto tréninku jak všichni víme Hradec vyhrál 4:0. Takže na moji spokojenost nebo nespokojenost s trenérem panem Malurou nelze brát vůbec ohled protože o jeho záměrech a metodách nevím vůbec nic. Jako člověk je mi pan Malura docela sympatický. Posuzováno však na základě pouhých dvou vět, které jsem měl možnost s ním prohodit při autogramiádě dne 14.3.2008
Uvidíme po skončení sezony. Jak říkal můj dědeček „ zajíci se sčítají až po honu“.

Jak se ti vůbec zamlouvá současný kádr, kde nás nejvíce tlačí bota a kde naopak můžeme být spokojení a je na čem stavět?
Můj subjektivní názor je, že v brance a obraně máme kádr velmi kvalitní, dobré hráče máme i pro hrot útoku, ale co podle mě mužstvu chybí je kvalita záložní řady, která by dovedla účelně podržet balon, ale hlavně dát chytrou finální přihrávku podle typu hráče, který se zrovna na špici útoku pohybuje.

Kdyby sis mohl vybrat tři jakékoli hráče do Hradce, kdo by to byl?
Děkuji za důvěru řešit takto zapeklitou záležitost, kterou bych ve skutečném reálu ovšem rozhodovat nechtěl.
Pokud bych to však vzal z pohledu současné skladby hradeckého mužstvo a potřeb jeho posílení tak bych bral asi trio Tomáš Rosický, Marek Matějovský a Martin Fenin.
No a pokud bych teoretizoval bez ohledu na realitu času tak možná bych se klonil pro trojici
-  z cizinců ( Edson Arantes dos Nascimento ) což je tedy Pelé, dále ( Ferreira da Silva ) což je Eusebio no a třetí by mohl být třeba Plattini.
-  z tuzemců například Pičman, Masopust a Bican.

Která z nových posil tě zaujala nejvíce?
Tak nejvíce jednoznačně Radim Wozniak. Zamlouvají se mě i Jirka Pospíšil a Martin Zbončák o kterém jsem se před jeho příchodem domníval, že to nebude nic moc. Touto cestou se mu dnes omlouvám za svůj původní špatný úsudek.

Co dle tebe chybí Hradci herně i jako klubu, aby se dostal do lepšího českého průměru?
K herní stránce jsem už naznačil svůj názor v otázce, kde nás bota tlačí. Snad bych jenom přidal poznámku o potřebě zvětšit odvahu jednotlivců v osobních soubojích a zlepšit komunikaci mezi hráči na hřišti. Jednoznačně chybí stadión pro zkvalitnění kontaktu hráčů s fanoušky a dovolím si zdůraznit, že s fandícími fanoušky a nikoliv neaktivními diváky, kteří umí pouze plivat jed na hráče, když se jim nedaří.
Nový stadión uvedeného typu by pomohl i v tlaku na výkony rozhodčích v domácích zápasech.
K ostatnímu záležitostem jako je vztah sponzorů, města a podobně se vyjadřovat nemohu jelikož do zázemí vůbec nevidím.

Jaký je tvůj názor na současné vedení Hradce?
Předseda představenstva ing. Richard Jukl a předseda dozorčí rady MUDr. Jan Michálek, které pamatuji již z doby jejich aktivní hráčské kariéry, jsou pro mě určitou zárukou o poctivých a seriozních záměrech vedení při budování a směřování klubu pro posílení jeho prosperity a výkonnosti.

Jak jsi se dozvěděl o stránkách www.fchk.wgz.cz? Co říkáš na jejich obsah a úroveň? Navštěvuješ i jiné fotbalové weby?
O stránkách jsem se dozvěděl vyloženě náhodou při hledání informací o fotbale. Stránky se mě zamlouvají a vyhovují mě. Pokud porovnám oficiální web FCHK s tímto webem tak bych konstatoval, že je to černá a bílá. Na tomto webu se mi líbí především jeho otevřenost a možnosti vzájemné výměny názorů mezi fanoušky.
Neuznávám však příspěvky anonymů a pokud to je možné doporučil bych neumožnit jim na web přístup. Nevidím totiž sebemenší důvod proč by se kterýkoliv fanoušek nemohl přihlásit pod nějakým označením. Vždyť každý z nás může někdy svým názorem takříkajíc šlápnou vedle a proč se tedy nenechat opravit někým kdo je v konkrétní otázce lépe zasvěcen. No a nakonec i špatný názor je názor a bez jejich vyměňování se asi  nedají věci zlepšovat.
K druhé části otázky mohu pouze uvést, že samozřejmě navštěvuji i jiné weby, které souvisí s informacemi o fotbale a jiných fotbalových klubech.
Žádné komentáře