Fans of Hradec - FC Hradec Králové

TV Hradec

Medajlonek Václava PilařeMedajlonek útočníka FCHK Václava Pilaře

Odkazy

Počítadlo

TOPlist

Rozhovory

Jaromír Bosák

Dnes Vám přínášíme předem slibovaný rozhovor s naším asi nejpopulárnějším sportovním komentátorem, Jaromírem Bosákem. Pan Bosák nám připomenul svoje moderátorské začátky, zhodnotil současnou situaci v českém fotbale, nezapomněli jsme samozřejmě ani na náš klub a nakonec ani na jeho oblíbený golf.
Rozhovor asi nemůže začít jinak, než tradiční otázkou – co, nebo kdo Vás přivedl k moderování?
Já se k němu vlastně přivedl sám. Od mala jsem chtěl tuhle práci dělat a tak mě zas tak moc nepřekvapilo, že jsem se k ní dostal. Ale musel jsem proto hodně udělat. A měl jsem i kliku, že se v roce 1989 změnil režim, protože do té doby mohli práci v televizi vykonávat jen prověření členové KSČ. A k těm bych nikdy nevlezl.

Nelákalo Vás moderovat hokejové zápasy, případně přenosy F1 apod?
Když jsem pracoval pro nadnárodní společnost FilmNet, komentoval jsem hokej, tenis, box, plochou dráhu, cyklistiku...V podstatě platí, že dobrý komentátor by měl zvládnout každý sport.

Se kterým z fotbalových expertů, kteří s Vámi spolumoderují zápasy, si nejvíce rozumíte?
Rozumím si se všemi, ostatně proto jsem si je také vybral a těžko bych vybíral, s kým je to lepší.

Moderujete zápasy naší ligy, LM, případně ME a MS. Jaký je v tom rozdíl?
Profesně žádný, pořád se musím snažit o maximální výkon. Nerozhoduje to, jestli komentuji zimní ligu, nebo finále MS, pořád je to tatáž práce. Divák nesmí mít pocit, že ho při něčem šidím. Ovšem kvalitativně je mezi LM a českou ligou rozdíl nebetyčný.

Nadaboval jste počítačovou fotbalovou simulaci FIFA, jaká to pro Vás byla práce?
Popravdě dost úmorná. Spoustu dní a hodin civíte ve ztemnělém studiu na monitor, kde běží texty, které musíte načíst. Jednu větu nebo hlášku třeba deseti způsoby - rychle, klidně, pomalu, nahlas...A dohromady je toho třeba 25000...Takže je to fakt záběr.

Máte za sebou spoustu moderátorských zážitků, máte přesto ještě nějaký profesní cíl?
Mým cílem je dělat svou práci co nejlépe to jde. Pořád se můžu zlepšovat a snažím se o to. Ale že bych nemohl spát z toho, jestli budu komentovat finále LM nebo MS, to ne. Jednak už jsem jich pár "udělal" a druhak fakt není důležité co, ale jak děláte.

Nemyslíte si, že média někdy příliš nafukují určité fotbalové události, které pak odrazují diváky v návštěvě utkání?
To ne. Média jsou od toho, aby si všímala podobných kauz. Jestli něco odrazuje diváky, pak je to kvalita samotné hry. Dalším faktorem je velká pohodlnost českého diváka ve srovnání s většinou fotbalově vyspělé Evropy.

Ivan Hašek je předsedou ČMFS a zároveň trenérem reprezentace, je to podle Vás krok kupředu?
No, nemyslím si to. Ale chápu výjimečnost situace před zápasem na Slovensku. Ovšem dlouhodobě je to neudržitelné, nedá se přece naplno vykonávat trojí práce...Předseda svazu, reprezentační trenér a manažer, to jsou plnohodnotné funkce s odpovídajícím vytížením.

Kdyby jste měl tu moc, co byste v českém fotbale změnil?
Náročnost hráčů k sobě samým. Našim borcům je zatěžko hrát dvakrát v týdnu a po patnácti ligových utkáních během tří měsíců jsou unavení. když chce trenér nastavit alespoň přibližná evropská měřítka, začnou remcat a kouče raději odstřelí - čest výjimkám. Jakmile se ale český fotbalista dostane ven, zjišťuje, že je v jiném světě. Musí hrát třeba třikrát týdně a v tréninku makat násobně oproti tomu, co zažil v Čechách. A ani necekne a dře, protože se chce udržet v týmu. V českých poměrech je hráč pohodlný. A ještě jednu věc bych změnil. Zúžil bych první ligu na dvanáct týmů. Upřímně - kdo půjde na zápas Střížkov - Příbram ? To ať se raději hraje čtyřikrát do roka derby pražských S, Sparta s Baníkem, Liberec se Slávií....

Pavel Nedvěd ukončil kariéru, myslíte, že je to opravdu definitivní rozhodnutí?
Rozhodně kariéru nekončí. A možná, že ho uvodíme ještě i v reprezentaci. Nepřekvapilo by mne, kdyby se objevil už na Slovensku.

Jakožto fanoušci se musíme zeptat, co Vám říká FC Hradec Králové?
Řeknu to takhle. Pro mě je negativním překvapením, že "votroci" pořád hrají druhou ligu. Vzhledem k tradici i velikosti Hradce a jeho spádové oblasti je to smutná realita. Otázka je, jak to bude vypadat letos. Pravda je, že na ligu je třeba mít peníze a těch se asi v posledních letech jaksi nedostává.

Máte nějaké oblíbené kluby a hráče?
Mám jen jediný oblíbený profesionální klub - druholigové St.Pauli v Německu. Je to úžasný klub s perfektními fanoušky a parádní atmosférou na stadionu. Mezi amatéry pochopitelně Union Strašnice, kde za béčko pořád ještě kopu druhou třídu. V Čechách nefandím ve velkém fotbale nikomu. Je mi fuk, jestli vyhraje Sparta, Baník, Olomouc nebo Slavia. Hlavně, aby se na fotbal dalo koukat. Jako komentátor si vlastně ani nemůžu dovolit někomu fandit.

Jaký je Váš názor na pyrotechniku v hledišti?
Jsem proti.

Kdysi jste fandil RH Cheb, který v současné době hraje až Krajský přebor. Jaký z toho máte pocit?
Hodně smutný, šmelináři poslali "Hvězdu" do propasti. A co tam hrálo a vyrostlo skvělých hráčů - Šilhavý, Kuka, Siegl, Chovanec, Hruška....

Jste aktivním hráčem golfu. Co Vám tento sport přináší a jaký je Váš současný handicap?
Golf mi přináší radost a taky spoustu trablů - to hlavně, když mi to nejde. Ale je to skvělý sport, který můžu každému doporučit. Je jen na vás, jaký výsledek uhrajete, na nikoho nemůžete svalovat vinu za nezdar. Baví mě moc. A zapomeňte na ty nesmyslný kecy, že je to zábava pro bohaté a snoby, to už dávno neplatí. Golf vás vyjde daleko levněji než lyže nebo cyklistika -alespoň co do dobré výbavy. U nás hraje 40 000 lidí, to je masovka, ne snobárna.

Chtěl byste něco závěrem vzkázat fotbalovým fanouškům?
Ať se chodí na fotbal bavit, ne nadávat a vybít si frustraci z čehokoli (tchyně, manželka, šéf...). Fotbal je zábava, tak ji tak berme, nemusíme kvůli němu vyvádět takové voloviny, jako idioti z Bělehradu nebo Bukurešti. A že i u nás je pár stád idiotů. Fotbal si něco takového nezaslouží.
Poslední komentáře
12.08.2010 01:24:36: Vážený pane Bosáku, rád poslouchám vaše netradiční komentování fotbalových zápasů. Nicméně se ptám, ...